Uncategorized

Wszystko kiedyś się zmieni

Po ponad pół roku czekania, w kwietniu nastał wyczekiwany przeze mnie dzień. Koncert mojego ukochanego zespołu – 30 Seconds To Mars. Ale nie o koncercie dzisiaj będzie, ale o tym, jak czas wszystko zmienia.

Zanim Marsi przyjechali do Polski, odbyła się premiera ich nowej płyty. I jak to zawsze z premierą bywa, nastał czas oceny przez fanów. Otóż wielu z nich zarzuciło zespołowi, że: to nie są dawni Marsi i co to w ogóle ma być?! Płyta jest beznadziejna!

Moja początkowa reakcja była podobna. Co prawda nie nazwałam tego albumu beznadziejnym, ale rzeczywiście poczułam lekki zawód, że ich brzmienie nie jest takie, jak wcześniej. Mniej rockowe, spokojniejsze, może nieco bardziej elektroniczne. Wiedziałam jednak, że jedno przesłuchanie nic nie daje – potrzeba bowiem wielokrotnych odtworzeń, aby poznać całość i wyłapać szczegóły. I tak było również tym razem – z czasem piosenki z nowego albumu coraz bardziej przypadły mi do gustu i zaczęły głębiej do mnie przemawiać.

Przy okazji doszłam jednak do jeszcze jednego wniosku (może mało odkrywczego, ale jakże ważnego). Takiego, o którym większość krytykujących zapomniała. Muzyka zespołu się zmieniła, bo jego członkowie również się zmienili! Nie zapominajmy, że nie są to już 20-latkowie z początków ich kariery. Nawet nie 30-latkowie! I to nie oznacza nic złego, ale przede wszystkim to, że są już zdecydowanie na innym etapie życia, niż część fanów, którzy ich teraz słuchają. Oznacza to również tyle, że pod wpływem nowych doświadczeń życiowych ich muzyka ewoluuje i nie będzie już taka, jak wcześniej.

Zmiany są nieuniknione

Ja zdecydowanie nie jestem tą samą osobą, którą byłam 10 lat temu. Ba! Nawet nie jestem już taka, jaka byłam 5 lat, czy rok temu! Moje życie się zmienia, ja także się zmieniam – dojrzewam i kształtuję pod wpływem przeżyć i doświadczeń. Podejmuję inne decyzje, mam inne oczekiwania i priorytety, także inny gust. Dlaczego zatem mam wymagać od kogoś, żeby stał w miejscu? Dlaczego oczekujemy, że inni ludzie, ich życie i twórczość pozostaną takie same i nie poddadzą się zmianom, kiedy my będziemy śmiało kroczyć do przodu?

To tak nie działa. I każdy z nas, w jakimś momencie swojego życia, zaczyna to dostrzegać i rozumieć. Pisarz tworzy inne dzieła, muzyk tworzy inną muzykę, projektant inaczej projektuje itd. Czy nie zdarzyło Ci się złapać nigdy na tym, że inaczej patrzysz na pewne sprawy? Pewnie, że tak! W takim razie nie oczekuj, że rzeczywistość nie będzie się zmieniać.

A ci nastolatkowie, którzy dopiero zapoznali się z twórczością zespołu? Oni zrozumieją to za kilkanaście lat, bo wtedy sami poddadzą się zmianom. Wniosek?

Nie krytykuj, lecz spróbuj zrozumieć.

 

 

 

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s