Uncategorized

Życie przed Internetem też było możliwe

Podobno obecnie dzieci w szkole ze zdumieniem mówią, że kiedyś ludzie żyli nie mając Internetu! Więc jeśli czyta to ktoś, kto jest teraz nastolatkiem, informuję, że… to prawda! Tak, ludzie nie mieli kiedyś Internetu! I tak, nasze życie było udane!

Nie mieliśmy Internetu, You Tube’a, wyszukiwarki Google i wielu innych rzeczy i dało się żyć. Uwaga, teraz będzie najlepsze, nie mieliśmy też… Netflixa! Jak żyliśmy? Momentami chyba radośniej niż teraz. Rozmawialiśmy ze sobą, spędzaliśmy razem dużo czasu, a na zdjęciach rodzinnych było coś więcej niż tylko osoby trzymające telefony komórkowe. Były emocje.

Rozłącz się, bo muszę zadzwonić!

Pamiętacie ten dźwięk podczas łączenia się z Internetem? Takie stukanie-pukanie i wybieranie numeru, jak na głośnomówiącym. Nie klik-klik w ikonkę i już śmigasz po sieci. Do tego było trzeba się odpowiednio przygotować. Potrzeba było chwili, aby się połączyć i przede wszystkim wolnej linii. Bo jak był Internet, nie było telefonu, a jak mama z ciotką nawijała przez telefon, to nie było Internetu. A potem w trakcie fascynującej rozmowy na czacie lub… gadu-gadu słyszałeś, że musisz się rozłączyć, bo ktoś z domowników chce zadzwonić. Dziwne co nie? No, dziwne. Teraz pewnie niejedna rodzina by tego nie przetrwała.

Wujek Google prawdę Ci powie

Obecnie jak masz problem, to pytasz wujka Googla i… zazwyczaj wychodzi Ci, że masz raka. Nawet jak zapytasz, czym posprzątać zapleśniałą łazienkę. Masz pleśń – masz raka. Także może jednak warto porozmawiać z kimś bliskim lub ze specjalistą? Internet stał się znacznym ułatwieniem, bo dzięki temu czytacie to, co napisałam. Inaczej musiałabym opublikować to w jakiejś gazecie lub… umieścić na słupie ogłoszeniowym. Ale sieć stała się też przekleństwem naszych czasów, bo to w niej szukamy lepszego życia lub rozwiązań problemów pojawiających się w naszym życiu. Dlaczego? Czy wstydzimy się poprosić kogoś o pomoc? Czy nie wiemy gdzie takiej pomocy szukać? Być może.

I może właśnie dlatego czasy bez Internetu były trochę fajniejsze. Jeśli się porównywaliśmy, to nie z całym światem. Jeśli szukaliśmy rozwiązania problemu, to nie w sieci. Jeśli graliśmy, to w gry planszowe, a nie na komputerze. Jeśli wysyłaliśmy list, to pisany własnoręcznie, a nie maila bez znaków interpunkcyjnych i bez odpowiedniego zwrotu do adresata. Jeśli rozmawialiśmy, to w cztery oczy, a nie za pomocą klawiatury.

Bo życie przed Internetem naprawdę było możliwe.

 

 
 
 
 
Photo by Hannah Wei on Unsplash
Reklama

1 myśl w temacie “Życie przed Internetem też było możliwe”

 1. No dało sie żyć kiedyś bez internetu…
  Teraz ciężko, ale trochę detoksu da sie zażyć…
  Bo właśnie wróciłem z urlopu tydzień bez internetu wyciszony telefon no i tv wyłączone
  przeżyłem. No ale to był moment i wróciłem do szarej realności…
  Polecam to nie szkodzi 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s